„Dlaczego kolorowy asfalt?” lub „Czy asfalt zawsze musi być czarny?”

Pod względem architektonicznym i estetycznym indywidualnie ustalana kolorystyka asfaltu, jako forma sygnalizacji w drogownictwie lub alternatywa do zabarwionej powierzchni betonowej, również na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej odgrywa coraz większą, a tym samym ważniejszą rolę. Pionierami w tym zakresie były Francja, Anglia i państwa Beneluksu, którym w związku z posiadaniem częściowo kolorowych asfaltowych nawierzchni autostrad i ścieżek rowerowych przypisywano większe możliwości rozwoju.

Zakres kolorystyczny barwionego asfaltu był początkowo mały z uwagi na powszechne stosowanie (czarnego) bitumu. Dodając stosunkowo duże ilości czerwonego pigmentu, uzyskiwano co najwyżej brązowawy, niezbyt atrakcyjny kolor (patrz zdj. A).

Zdj. A: Asfalt z bitumem zabarwiony na czerwono

Dzięki opracowaniu przezroczystego lepiszcza, np. DEKOBITU, zwiększył się wyraźnie zakres kolorów. Branża pigmentów oferuje niemal nieograniczony ich wybór, a dzięki odporności na działanie promieni słonecznych, warunków pogodowych i temperatury pigmenty wspaniale nadają się do stosowania w asfalcie. Łącząc je z różnymi rodzajami materiału mineralnego, można spełnić prawie wszystkie życzenia klientów (patrz referencje).

Coraz więcej urbanistów i architektów uwzględnia użycie asfaltu kolorowego w realizacji różnych projektów. To materiał, który dobrze wkomponowuje się w otoczenie. Dzięki niemu można nadać otoczeniu niekonwencjonalny i nowoczesny charakter. Daje on różnorodne możliwości zastosowania.

Zgodnie z naszym mottem:

„Barwny to nasz ulubiony kolor“